2018. január 17., szerda

Időmenedzsment, avagy így naplózok én

Sziasztok! Az első poszton sokáig gondolkodtam, szerettem volna kicsit személyesebb hangvételű, de mégis érdekes bejegyzést írni. Mivel szétszórtan blogoltam régebben is, illetve nehezen osztom be az időm, így viccesnek gondoltam egy időbeosztásos bejegyzést írni. :D Hiszen valahogy sose tudtam időt szakítani a dolgokra és meg-meg csúsztam egy bejegyzéssel. Mindemellett befotóztam a kis határidőnaplóm és mesélek erről is, hogy hogyan szeretem használni és mik a tapasztalataim más határidőnaplókkal. 

Először is az időbeosztásomról szeretnék pár szót ejteni. Én tipikusan az az ember vagyok aki nagyon ritkán spontán. Még egy sima sütizésre is rá kell készülnöm, nemhogy találkozóra, nem vagyok a spontaneitás példaképe. Szeretem feljegyezni a dolgokat, illetve sajnos vagy sem, kényelmes típus is vagyok, így mindent ahhoz viszonyítok, hogy az adott program után mikor is fogok hazaérni vagy másnap esetleg milyen programot befolyásolhat (például ha beülünk valahova este, akkor későn fekszem le és már tudom, hogy nehezen fogok másnap kelni, így ha el vagyok ígérkezve valahova ebédre, akkor nem fogok elmenni este sehová). Tudom, hogy nagyon körülményes. :D Emellett, bár ki lehetett találni, nem szívesen tervezek 1-2 programnál többet egy napra, nevezhető lustaságnak vagy nemtörődömségnek sajnos ez egy negatív tulajdonságom. Általában, ha dolgozom utána már nem is megyek sehová, csak arra vágyom, hogy otthon elnyúljak és vlogokat nézzek vagy valamilyen filmet a tévében.

A bloggal kapcsolatban egyébként nem szoktam vezetni semmit sem, talán ezért van az, hogy ennyi idő eltelik egy-egy bejegyzés közt. Nekem abszolút impulzus jellegű a dolog, hogy miről írnék szívesen és akkor azt leülök egy helyben megírni. Nem szoktam témaötleteket felírni, illetve időzíteni sem, pedig lehet jó lenne rászoknom, mert nektek és nekem is könnyebb lenne vele az életem.

Korábban dicsőítettem mindig a Tanári határidőnaplókat, mivel azok nyártól nyárig tartanak, így egy egyetemistának megfelelő lehet, mivel nem szakad meg december 31-el. A vizsgaidőszak ugye pedig általában január közepéig-végéig kitart. A problémám ezzel az volt, hogy túl nagy méretű, A/5-ös formátumban lehet kapni (vagyis én eddig ilyesmikkel találkoztam csak). Tudom valakinek ez opcionális, de mivel nem járok el annyi felé képtelen vagyok egy ekkora napnak hagyott helyet kitölteni és nem szeretem azt sem, ha nehéz a táskám. Hiába praktikus beosztás szempontjából a méret valahogy nem volt megfelelő. Illetve túl sok az egyéb hely, lévén, hogy tanároknak van sok a névsoros és órarendes lap, amit nem tudtam semmivel sem kitölteni.

Ezek után próbáltam meg nyáron a híres-neves bullet journalt. Az elején nagyon szerettem, de ezzel is akadtak gondjaim. Ha hamar megrajzoltam egy-egy hónapot, akkor utána unatkoztam vele, nem akartam annyival előredolgozni, de közben pedig rajzoltam volna tovább. Hiába rajzoltam meg továbbá szépen a dizájnt, utána, ha sietve beleírtam csak ronda kézírás lett a vége, ezek után meg csúnyának éreztem csak az egészet. Ahogy jött vissza az iskolai időszak, rájöttem, hogy ez sem az én világom. Persze nyáron jó volt vele elütni az időt, de mikor sűrűbbek a napjaim lehetetlenség vezetnem. E mellé jött az is sajnos, hogy az államvizsga és a félévek teljesen kikészítettek és sokat stresszeltem, így arra jó volt a napló, hogy vezessem benne azt, hogy eszem és iszom-e rendesen, illetve mennyit alszom. Sok idő volt míg helyrerázódtam, lehet hogy ez is közrejátszott abban, hogy inkább ehhez a kissé negatív időszakhoz kötöm a bujozást. Számomra inkább a nehezebb időszakokra jó, mikor úgy érzem sok egyszerre a munka és a tanulás, ilyenkor van ami leköt és kikapcsol. 

A pozitív löketet a testvérem adta meg számomra egy vásárlás során, mikor beszerzett magának egy még kisebb méretű kis notesz-határidőnaplót. Akkor gondolkodtam el rajta, hogy magamnak is ilyesmit kéne vennem, még ha decemberrel is ér véget. Nagyon praktikus kis mérete miatt, és mivel nincs annyi hely egy-egy napra, így végre úgy érezhetem, hogy azzal a kevés teendővel is kitöltöttem a napot. A mintát nem gondoltam túl, az Intersparban találtam egy szép szürke, szövetes borítású naplót.


Az elején van éves naptár, ilyen 1 nap, 1 sor felosztásban, illetve a kis kártyanaptárakhoz hasonló felbontásban is. 


Na ezeket a részeket egyáltalán nem használom ki. Még pedig azért, mert nálam egy másik dologgal van összekötve a kicsi határidőnaplóm, még pedig egy nagy falinaptárral. Szerintem falinaptár nélkül nem tudnék létezni sem. Az íróasztalom felett lóg egy, ahol átfogóan látom az egész hónapot, így ha hazaérek vagy itthon tevékenykedem mindig szem előtt van, hogy mire kell készüljek a jövőben. Tavaly előtt egy baglyos mintájú naptáram volt (mily meglepő), tavaly egy gyönyörű virágos, idén pedig egy sütisre esett a választásom. :)


A naplóban van egy kis könyvjelző is, ezzel mindig az aktuális hetet jelölöm be, hogy könnyebben megtalálhassam. Fontos volt, hogy lássam a névnapokat is, mind a kicsi, mind a falinaptár esetében, mivel nem nagyon tudom ezeket fejben tartani, ha pedig kiírnám egy oldalra sem lennék előrébb, mert úgyse nézegetném. Nálam az a hatékony, hogy ha egy adott hetet nézek a naptárban, akkor ott legyen előttem, hogy most X-nek vagy Y-nak szülinapja vagy névnapja van. 


A Telefonkönyves részt szintén kihagyom legtöbbször, mert minden ami kell el van mentve a levelezőrendszeremben, illetve a mobilomban. A Jegyzetek részt viszont nagyon szívesen használom, ide szoktam felvezetni a munkából származó havi bevételt, illetve az egyetemmel kapcsolatos információkat (mint hiányzások, fogadóórák stb). A képen a tavaszi félévi óráim látjátok, most azt találtam ki, hogy felírtam az órákat, alá meg színessel húztam 3 rublikát. Mivel általában háromszor hiányozhatunk, így dátumot fogok felírni hiányzás esetén, így könnyebben kérem el mástól is az aznapi anyagot. Sajnos régebben csak striguláztam, hogy hány hiányzásom volt, de mikor készültem vizsgára vagy zárthelyire nem tudtam, hogy melyik napok anyagai nincsenek meg nekem. Így már egyszerűbb az élet. Az alsó fotón van a fizetéses táblázatom, sajnos elrontottam, mert a hónapot kellett volna az elejére írnom. Az óraszám pedig azért fontos, mert adott óraszámból már tudok következtetni arra, hogy mennyit fogok kapni, anélkül, hogy szoroznék, osztanék az órabéremmel.


Beosztani egyébként úgy szoktam a naplómat (a régebbiekkel is így csináltam), hogy először a stabil időpontokat vezetem fel. Először átfutom, hogy mikor vannak az ünnepek és hiába vannak pirossal jelölve általában felírom alá, hogy szünet vagy szabi, így biztosan észreveszem, hogy aznap nem lesz se iskola és dolgozni sem kell. Ezek után az egyetem éves időbeosztását futom át és hónapról hónapra felvezetem a programokat és szüneteket. Bármilyen fura, én sem értem, a rokonok és barátok születés- és névnapjait nem szoktam évesen előre felírni. Általában 2-3 héttel előtte csupán, ha szóba kerül, akkor írom be, hogy legyen időm ajándékot venni (illetve felkészülni a családi ebédre :D). Lehet ez a felkészülés furának tűnik, de valahogy így maradok lelkileg nyugodt, ha tudom, hogy milyen programok mikor várhatók, különben, ahogy a barátom szokta mondani vivi.exe stopped working. Előfordult már, hogy egy spontán fagyizásra hívó telefonnál perceknek érezve álltam a szoba közepén és nem tudtam igent vagy nemet mondani.


Természetesen dekorálni is szoktam a naplómat. Még a bujohoz rendeltem anno matricákat és jelölőket, illetve van pár filcem is. Utóbbiak főleg a tanuláshoz vannak, mivel vizuális típus vagyok és könnyebben tanulok ábrákkal, táblázatokkal és kiemelt kulcsszavakkal. (Ezekről is tervezek majd egy bejegyzést írni. :) ) Szóval a fontos alkalmakat általában szövegkiemelőzöm, például a vizsgákat vagy befizetési határidőket. Mozgatható post it-el a delegálható programokat szoktam jelölni. Minden egyéb programot és alkalmat színes tollakkal dekorálok ki. 

És, hogy mi az amit a határidőnaplóban vezetek? A csekkek, könyvtári könyvek határidejét, azt hogy mikor kell leolvasnom a mérőóraállásokat, mikor dolgozom (ezt mindig utólag írom be, mert ha betegség vagy egyéb dolog miatt nem tudok bemenni -mivel diákmunka még belefér néha- akkor ne kelljen kijavítanom a felírást), kivel és mikor találkozom, családi programokat, szüneteket, vizsgákat és az itthoni teendőket is (takarítás, mosás stb). Orvosi vizsgálatok és ehhez hasonló hivatalos dolgok is bekerülnek, ha szükséges. A teendőket, ha tudom egyből felírom, nem nap végén ülök le őket összegezni.
Bevásárlólistát nem szoktam vezetni benne, illetve főzést sem, valamint nincsenek habit trackerek sem, mert egyenlőre nem végzek semmi konkrét, állandó edzést és a vízfogyasztásomra sem figyelek (ez egyébként eléggé sajnálatos).

Ennyi lett volna ez a bejegyzés, remélem tetszett nektek. Nagyon jó színben tüntettem fel magamat, remélem még jobban megkedveltetek mint eddig. :D Remélem valakinek azért kicsit hasznos is lesz ez a bejegyzés, ha még keresi a saját határidőnaplóját. 

A képeken szereplő dolgok lelőhelyei:
-nyaklánc: E-bay
-szemhéjpúder: dm
-körömlakk: dm
-határidőnapló: Interspar
-Stabilo filcek (az összes): Pirex
-mind két washi tape: E-bay
-matricák: E-bay
-post it: E-bay
-virágos toll: helyi kis papírüzlet
-arany és ezüst tollak: Kik

További szép hetet kívánok nektek!


Vivi

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése